Menu witryny
Banery

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2015”.


Kółko biologiczne -tylko dla dociekliwych

Co tydzień w naszej szkole odbywa się spotkanie uczniów, których pasją jest odkrywanie świata przyrody i poznawanie biologicznych tajników natury. Aktualnie w pracy koła uczestniczą uczniowie klas 1. i 2. biologiczno-chemicznych z zajęciami laboratoryjnymi. Nasze działania pomagają nam lepiej zrozumieć to czego dowiedzieliśmy się podczas lekcji. Przeprowadzamy interesujące eksperymenty i obserwacje, sami projektujemy doświadczenia.

Więcej…
 
Lek na długowieczność

Od początków swego istnienia ludzkość chciała być nieśmiertelna… .
Przez długi czas było dla nas nieosiągalne żyć ponad 80 lat, a co dopiero nieśmiertelność. Jak można je osiągnąć… zaraz się dowiecie.

Artykuł do pobrania: Lek na długowieczność, autor: Dominik Grzyb z I C.

 
Jesień

Rozleniwionym ruchem,
przedostatnim liściem słońca,
ostatnim promykiem we mgle,
przychodzi królowa letniego końca.
Strąciła z włosów czekoladowe kasztany,
teraz już każdy liść został wiatrem owiany.
Bo jesienią barwne liście z szarego dębu lecą,
troszeczkę naszą drogę do szkoły zaśmiecą.
Wśród ostatnich słonecznych promieni,
każdy liść się inną barwą mieni.
Teraz przybliżę tą magie Wam ,
Byś mógł w tajniki jej wgłębić się sam.

Więcej…
 
Rozwijanie zainteresowań uczniów klas biologiczno – chemicznych w roku szkolnym 2012/2013.

Ubiegły rok szkolny był bardzo pracowity dla uczniów klas biologiczno – chemicznych - klasy z zajęciami laboratoryjnymi odbywały zajęcia w salach ćwiczeniowych Uniwersytetu Wrocławskiego zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem. Tematykę ćwiczeń dostosowano do materiału realizowanego zgodnie z podstawą programową - klasa IB poszerzała swoją wiedzę z inżynierii genetycznej w Instytucie Biologii Doświadczalnej Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie powielali DNA metodą PCR, zapoznali się z tajnikami pracy biotechnologa. Zajęcia praktyczne poprzedził wykład opisujący najnowsze osiągnięcia genetyki molekularnej autorstwa pani dr Ewy Maciaszczyk – Dziubińskiej. Kolejne zajęcia odbyły się w plenerze a okres kwitnienia rododendronów stworzył niepowtarzalną scenerię do nauki o bioróżnorodności pod okiem pani dr Anny Jakubskiej – Busse.

Więcej…
 
Praca badawcza Marii w finale Polskiej edycji 25. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

Maria Szczepańska jest absolwentką klasy biologiczno – chemicznej naszego liceum. W roku szkolnym 2011/2012 uczestniczyła w zawodach okręgowych Olimpiady Biologicznej. Jej praca, zatytułowana "Porównanie liczebności i składu gatunkowego geofitów na terenie parków miejskich Strzegomia i Świdnicy", została wyróżniona i uzyskała rekomendację pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Komitet Okręgowy Olimpiady zgłosił pracę Marysi do Polskiej Edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Praca pomyślnie przeszła eliminacje i Maria została zaproszona do udziału w finale, który odbył się w dniach 15 – 17 marca 2013 roku w Centrum Nauki Kopernik. Spośród 59. zgłoszonych prac wyłoniono 20 o zróżnicowanej tematyce.

Więcej…
 
Gatunki inwazyjne

Gatunek inwazyjny to gatunek o znacznej ekspansywności, który rozprzestrzenia się naturalnie lub z udziałem człowieka i stanowi zagrożenie dla fauny i flory danego ekosystemu.

Więcej…
 
KATALAZA

Pierwszym z enzymów, z którym spotkaliśmy się w trakcie doświadczeń na kółku biologicznym odbywającym się w piątki po 7 lekcji była KATALAZA.
Dla przypomnienia, enzymy to związki chemiczne, dokładniej białka, które katalizują (inicjują, przyspieszają, podtrzymują) różne reakcje chemiczne.
Jest to enzym z grupy oksydoreduktaz (klasa enzymów katalizujących reakcje utleniania i redukcji - redoks). Katalaza odpowiada za proces rozkładu nadtlenku wodoru do wody i tlenu.

Więcej…
 
Storczyki po przeróbkach

Storczyki - byliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae) występują we florze Polski na określonych stanowiskach, wszystkie objęte są ścisłą ochroną gatunkową, a to oznacza, że nie można ich pozyskiwać z natury! Ze względu na specyficzne wymagania siedliskowe i konieczną obecność odpowiedniego gatunku grzyba do mikoryzy, ich przenoszenie jest zupełnie bezcelowe.

Więcej…
 
Co wiemy o nietoperzach?

Trwa Rok Nietoperza 2011 – 2012, jest to dobry moment by skonfrontować wiedzę o tych niezwykłych zwierzętach z naszymi lękami i mylnymi wyobrażeniami o nich. Nietoperze nie cieszą się dobrą opinią wśród większości z nas. Dlaczego? Wtedy, gdy my udajemy się na spoczynek, one wykazują największą aktywność. W ciągu dnia chowają się w miejscach niedostępnych dla nas, a kiedy już nasze drogi się skrzyżują, raczej budzą grozę, bo to co nieznane najpierw wyzwala lęk, później dopiero przychodzi refleksja, że to przecież małe, bezbronne i przestraszone zwierzę. Jeśli już staniemy oko w oko z nietoperzem, zachowajmy ostrożność, możemy wzajemnie zrobić sobie krzywdę, wylękniony nietoperz może się bronić przy pomocy ostrych zębów, my z kolei możemy uszkodzić to delikatne zwierzę.

Więcej…