Czas na teatr - teatr na czasie.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami imprezy na załączonym PLAKACIE.

 
Podsumowanie pracy nad projektem o zabytkach UNESCO

Dnia trzeciego czerwca br. klasa humanistyczna 2D miała przyjemność odbycia lekcji języka polskiego w sali Informacji Turystycznej Kościoła Pokoju. Lekcje w plenerze doszły do skutku dzięki gościnności żony ks. Biskupa Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego - pani Bożenie Pytel. Godziny spędzone w obiektach przy pl. Pokoju w naszym mieście miały na celu zamknięcie projektu związanego z konkursem ogłoszonym po raz pierwszy przez Halę Stulecia ( budowla właśnie świętuje 103 lata!) we Wrocławiu.

Więcej…
 
„Gwałtu, co się dzieje!” czyli Fredro w spódnicy w świdnickim teatrze

Grupa dorosłych Alchemii Teatralnej zmierzyła się z klasyczną sztuką Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!”. Podczas dwóch spektakli, wystawionych 12 i 13 grudnia, w sali teatralnej ŚOK-u nastąpiła zamiana ról, w której to panie zaczęły nosić spodnie.

Więcej…
 
"Dorastanie nie jest dla dzieci" pokaz filmu "Baby Bump" i spotkanie z reżyserem JAKUBEM CZEKAJEM

W piątek bieżącego roku, 13.11 w godzinach wieczornych ,miała miejsce projekcja dwóch filmów młodego reżysera i scenarzysty Kuby Czekaja: "Baby Bump" oraz "Rwetes". Działo się to w ramach Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. Pierwszy z nich w formie, jak to sam reżyser ujął, komiksu filmowego opowiada w niekonwencjonalny sposób historię dojrzewania 11- letniego chłopca, natomiast drugi przedstawia nam momenty z codziennego życia pewnej kobiety.

Więcej…
 
KRZYSZTOF MAJCHRZAK, jakiego nie znałam

Przy okazji tegorocznego Festiwalu Filmowego Spectrum miałam niebywałą przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, z przeuroczym, absolutnie wspaniałym i nade wszystko niezwykle utalentowanym aktorem - Krzysztofem Majchrzakiem. To spotkanie nauczyło mnie jednej, bardzo ważnej rzeczy – pozory mylą! Po raz pierwszy tego wieczora spotkałam go na korytarzu w teatrze.

Więcej…
 
O FESTIWALU SPEKTRUM wrażeń kilka

Od dnia 11 listopada br. w naszym mieście trwa I Świdnicki Festiwal Filmowy "Spektrum", a w jego programie można znaleźć wiele ciekawych filmów, których na pewno nie zobaczy się w kinach.

Więcej…
 
WAŻNA KONFERENCJA O BURZENIU STEREOTYPÓW

28 września 2015 r. w gościnnym III LO w Świdnicy odbyła się konferencja, organizowana w ramach działalności SIS-u, czyli poszukiwania i wdrażania innowacyjnych metod pracy uczniów. Wzięło w niej udział troje uczniów z klasy IId: Zuzanna Pacześniak, Dominika Milanowska i Artur Ciachowski. Program spotkania był skierowany do osób współtworzących szkolne życie: uczniów, rodziców oraz nauczycieli i dyrekcji szkół. Pierwszy wykład był prowadzony przez prof. UAM dr hab. Jacka Pyżalskiego i uczestniczyła w nim cała grupa.

Więcej…
 
IMPRESJE HUMANISTÓW Z II D PO SPOTKANIU Z ANNĄ DYMNĄ

„Spotkanie z Anną Dymną dla wszystkich obecnych było ciekawym przeżyciem, ale najbardziej docenią je ci, dla których było źródłem motywacji do działania i aktywnej pracy nad swoim życiem”
~ Karolina Zawisza

Więcej…
 
„Trylogia” Jana Klaty, czyli odświeżony tekst Henryka Sienkiewicza

Podczas świdnickiego święta teatru (projekt Czas na teatr. Teatr na czasie) miasto gościło aktorów z Narodowego Teatru Starego w Krakowie, co jest rzadkością. Wystawiali oni „ Trylogię” w reżyserii znanego z kontrowersyjnych odczytań tzw.klasyki - Jana Klaty. Odbyły się w grodzie nad Bystrzycą aż trzy spektakle przez trzy kolejne dni, zaczynając od soboty, a kończąc na poniedziałkowym wieczorze. W trakcie 4 -godzinnej sztuki aktorzy odegrali wybrane do inscenizacji sceny, które przywoływały trzy dzieła Henryka Sienkiewicza: „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”.

Więcej…
 
Spektakl "Sami Obcy" na dworcu

W piątek ,11 września 2015 roku, w Świdnicy, w ramach projektu teatralnego realizowanego przez ŚOK: Czas na teatr. Teatr na czasie, odbyło się performatywne czytanie dramatu przez połączone grupy Alchemii Teatralnej pod tytułem "Sami Obcy". Reżyserii podjął się, jak zwykle z niezwykłym wyczuciem, Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Starego Teatru z Krakowa, a pochodzący ze Świdnicy i będący absolwentem naszego liceum ( i to humany!). Spektakl powstał na podstawie scenariusza polonistki II LO Marioli Mackiewicz.

Więcej…
 
Czas na Teatr - premiera dramatu autorstwa pani Marioli Mackiewicz

CZAS NA TEATR to cykl wydarzeń teatralnych, którego istotą jest powią­zanie i pokazanie form artystyczno-edukacyjnych. Integralną częścią projektu są spotkania z aktorami Narodowego Starego Teatru, Salon Poezji Anny Dymnej, warsztaty,happening, performance muzyczny Dj SLIME. We wszystkie wydarzenia będą zaangażowane placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, czy Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Więcej…
 
festyn parafialny przy Parafii Miłosierdzia Bożego

23 maja przy Parafii Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Zarzecze odbył się coroczny festyn parafialny, którego byliśmy współorganizatorami. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji: mecz piłki nożnej, występy muzyczne, pokazy Straży Pożarnej, przejażdżki konne, loterię fantową, gry i zabawy sportowe. Serdecznie dziękuję Pani Profesor Marii Szymańskiej i Pani Profesor Iwonie Tomaszewskiej za organizację loterii fantowej oraz wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w organizację i udział w festynie.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.
Zofia Skowrońska - Wiśniewska

Więcej…
 
Romek i Julka 1983

W pierwszych dniach grudnia mieliśmy okazję obejrzeć kolejny spektakl Grupy Dorosłych Alchemii Teatralnej pt."Romek i Julka 1983". W roli mamy Julki wystąpiła pani Mariola Mackiewicz, jak zawsze rewelacyjnie prezentując się na scenie. Wielkie brawa dla naszej pani profesor. Reżyserem spektaklu jest Juliusz Chrząstowski - absolwent II LO.
Informacje:
http://www.ws-24.pl/wiadomosci-24/1-wiadomosci24/17803-mikoajki-z-romkiem-i-julk-fotovideo
Zdjęcia wykonał: Artur Ciachowski, kl. I D

Więcej…
 
WOKÓŁ TEATRU, czyli potyczki dramatyczne…

23 czerwca odbył się ostatni w tym roku szkolnym spektakl w ramach Alchemii Teatralnej. Sztuka pod tytułem „Egzamin z dojrzałości” stanowiła symboliczne pożegnanie z nauką, gdyż autorzy wzięli na warsztat przedstawienia szkoły w tekstach kultury. Była więc i „Ferdydurke” ze słynną lekcją polskiego, „Kartoteka” Tadeusza Różewicza oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru” Szekspira, przedstawiające szesnastowieczne realia nauczania. Wszystkie fragmenty, połączone w spójną całość, ukazywały aspekty nauki i dorastania.

Więcej…
 
Trzeci raz w Świdnicy

Na początku grudnia Świdnica znów powitała swoich przyjaciół z Ukrainy, którzy już trzeci raz zorganizowali w naszym mieście III Międzynarodowy Festiwal „Grand Music”. Wśród solistów i zespołów z Rosji i Ukrainy wystąpiła również uczennica naszej szkoły Natalia Wojnowska z klasy IId prezentując dwie piosenki - „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena oraz „Hallelujah” Rufusa Wainwrighta. Za wykonanie tych utworów Natalia została nagrodzona pierwszym miejscem. Osiągniętego sukcesu serdecznie gratulujemy!

Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mogli gościć Zespół Zhayvir z Dniepropietrowska (Ukraina) w Świdnicy.

Maria Dembowska IId

Więcej…
 
Dyrektorzy bawią się w szkołę

Co się stanie, jeśli połączymy szkolny obraz dzieciństwa, zabawne dialogi oraz wiele pasji do gry w teatralnym alembiku? Na to pytanie postanowiła w niedzielny wieczór odpowiedzieć Grupa Dorosłych działająca w ramach projektu Alchemia Teatralna.

Więcej…
 
Patriotyzm uszlachetnia-II LO w Galerii Świdnickiej

„Patriotyzm uszlachetnia” pod takim hasłem odbyło się 24 listopada 2013 roku w niedzielę widowisko w Galerii Świdnickiej, w którym udział wzięli również uczniowie naszej szkoły. Grupa muzyczna, klasa IIc oraz grupa recytatorów przedstawiła swoje talenty śpiewając patriotyczne piosenki i deklamując wiersze. Oprócz naszej szkoły wystąpiło III LO i Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Pokaz miał na celu przypomnieć mieszkańcom Świdnicy, którzy udali się na zakupy, o patriotyzmie oraz historii naszego kraju.

Więcej…
 
Szekspir w niezwykłym wydaniu

Jaki jest przepis na dobry spektakl? Potrzebna jest: solidna scena, William Szekspir oraz wybitny aktor i reżyser- Andrzej Seweryn. Całość zwieńczona wisienką na torcie w postaci owacji na stojąco świdnickiej publiczności . W dniu 10.11.2013r, w mieście, którego handel wspomagało prawo mili, nadane w 1825r., odbyło się przedstawienie „Wokół Szekspira” w wykonaniu, wspominanego wcześniej, Andrzeja Seweryna.

Więcej…
 
Kulturalne wykłady - czyli jak najlepiej się “odchamić”...

…lub z niedźwiedzim pazurem humanisty podążać za wiedzą. 26 października do świdnickiej Biblioteki Publicznej przyjechał wygłosić wykład dr Bogusław Bednarek. Wiodącym tematem spotkania był topos herosa we wczesnośredniowiecznym eposie, co pozwoliło wykładowcy wszystkich obecnych zaznajomić z “Eddą Starszą”, czyli najstarszym zabytkiem piśmiennictwa islandzkiego, jak i z “Eddą Młodszą”, napisaną przez Snorriego (jako poradnik dla Skaldów i komentarz do mitologii skandynawskiej). Samo spotkanie było dla mnie inspiracją do ponownego obejrzenia filmu "Wilk na Pszczoły", który jest eufemistycznym tłumaczeniem słowa Beowulf, oznaczającym niedźwiedzia. Wierzono bowiem, że to najlepiej odda moc i potęgę wojownika tak silnego jak nasi brunatni przyjaciele. Także dzięki obszernej wiedzy pana Bednarka (który jest pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego i współtworzy program telewizyjny “Labirynty Kultury” oraz napisał wiele specjalistycznych tekstów badawczych) wysłuchać można było sporo dygresji np. o tym, że samo słowo niedźwiedź jest peryfrazą, czyli omówieniem znaczącym "zjadacz miodu" lub ten, który podbiera miód ze starosłowiańskiego medvědь, co spowodowane było tym, iż zwierzę było czczone przez pierwotne ludy Słowian. Zaś w późniejszym okresie zaczęło ono wzbudzać coraz to większy strach wśród ludzi (stopniowo oddalających się od natury), więc pierwotna i właściwa nazwa niedźwiedzia - arctos - została wyparta z powodu strachu przed przyzwaniem owego zwierza przez wypowiedzenie jego nazwy. W celu odkrywania świata na nowo przez przeróżne ciekawostki gorąco zachęcam do uczęszczania na wydarzenia kulturalne, a z bólem muszę przyznać, że frekwencja młodzieży na “Festiwalu Czterech Żywiołów Słowa” poza wykładami przeprowadzonymi w szkołach była dość mierna.

miłośnik ciekawostek - Mateusz Masłowski, II D

 
O poezji inaczej…

W piątek, 25 października, II LO miało zaszczyt gościć Karola Maliszewskiego, sławnego krytyka literackiego, który przybył do naszego miasta w ramach wydarzenia „Cztery Żywioły Słowa”. O godzinie 12:00 w szkolnej bibliotece odbył on spotkanie z uczniami naszej szkoły, głównie z klas humanistycznych. Tematem przewodnim spotkania było zagadnienie poetyki recenzji.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5