Menu witryny
Banery

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2015”.


Poszukiwacze wiedzy biologicznej!

10 czerwca 2016 roku w murach II Liceum Ogólnokształcącego
odbędzie się
II Świdnicka Noc z Biologią.

Tegorocznej edycji przyświecać będzie hasło
Warto - Wiedzieć – Więcej

Więcej…
 
Inauguracja wykładów na Uniwersytecie Wrocławskim

17 października rozpoczął się cykl wykładów pod tytułem „Biochemiczne podstawy zdrowia” na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy Fryderyka Joliot-Curie we Wrocławiu.

Więcej…
 
Laboratoria na UWr

Wraz z nowym rokiem szkolnym i akademickim rozpoczyna się kolejny etap współpracy II LO ze Świdnicy z Uniwersytetem Wrocławskim.Wraz z nowym rokiem szkolnym i akademickim rozpoczyna się kolejny etap współpracy II LO ze Świdnicy z Uniwersytetem Wrocławskim.

Więcej…
 
Forum Młodych Chemików

Na zaproszenie Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy: Natalia Jabłońska, Zuzanna Marczyńska, Natalia Zajdel, Tomasz Ciesielski, Michał Gajecki oraz Krzysztof Kowalski pod opieką pana Jacka Iwancza- wzięli udział w III Ogólnopolskim Forum Młodych Chemików. Forum zostało zorganizowane w dniach 12-15.09.2013 przez Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne. W tym roku odbyło się ono pod hasłem "Chemiczne horyzonty". Celem spotkań jest propagowanie chemii jako dyscypliny naukowej, rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień uczniów oraz integrowanie środowiska edukacyjnego.

Więcej…
 
Uczta biotechnologiczna z Nagrodą Nobla w tle.

Chociaż za oknem jest ponuro, można ciekawie i twórczo spędzić czwartkowe popołudnia w siedzibie Wydziału Biotechnologii przy ul Przybyszewskiego 63/77 we Wrocławiu.
Na listopad zaplanowano cykl wykładów pod hasłem - Ciekawość to pierwszy stopień do… Nagrody Nobla.

Więcej…
 
Uroczyste zakończenie Projektu Edukacyjnego „ Mój Pierwszy Uniwersytet”

23 czerwca 2012 odbyła się uroczystość zakończenia kolejnej edycji Projektu Edukacyjnego Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego- „ Mój Pierwszy Uniwersytet”. Uroczystość poprowadziła Pani dr hab. Gabriela Bugla – Płoskońska – Pełnomocnik Dziekana ds. Programu Edukacyjnego „MPU”. Kilka słów do młodzieży skierował Pan dr hab. Dariusz Skarżyński prof. U.Wr. – Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych.

Więcej…
 
Zajęcia z mikrobiologii

30 maja odbyły się zajęcia w Zakładzie Mikrobiologii Instytutu Genetyki i Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego dla uczniów klasy biologiczno- chemicznej z zajęciami laboratoryjnymi.

Tym razem tematyka zajęć obejmowała zagadnienia z mikologii - jest to dział biologii poświęcony grzybom. Najpierw uczniowie wysłuchali wykładu pt . „Negatywne i pozytywne aspekty związane z obecnością grzybów w środowisku człowieka”. Prelegent Pan mgr Mariusz Dyląg, który jest doktorantem w Zakładzie Genetyki Instytutu Genetyki i Mikrobiologii zaprezentował bardzo ciekawy i wielowątkowy wykład. Bazując na wiedzy zdobytej przez uczniów w szkole rozwinął zagadnienia obce większości ludzi a będące tematem wnikliwych badań. Prezentacja zawierała szereg praktycznych uwag, okraszona licznymi zdjęciami i naukowym komentarzem i przy okazji była wspaniałym uzupełnieniem posiadanej przez uczniów wiedzy.

Więcej…
 
MAJ Z BIOLOGIĄ KOMÓRKI

Uniwersytet Wrocławski Wydział Biotechnologii zaprasza na serie wykładów.
Chętnych prosimy o zgłoszenie do p. Beaty Misiewicz.

 
Ćwiczenia z enzymologii

Kolejny już raz grupa uczniów z klas biologiczno – chemicznych uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych. Tym razem młodzież naszej szkoły po krótkim wykładzie z enzymologii badała aktywność katalazy w różnych warunkach pH i temperatury oraz wykrywała obecność amylazy ślinowej. Kolejne ćwiczenie polegało na wykazaniu wpływu stężenia kwaśnej fosfatazy na szybkość reakcji przy wykorzystaniu fotospektrometru. Prowadzący zajęcia dr Zdzisław Wróblewski i mgr Grzegorz Dec zaangażowali wszystkich uczniów, każdy miał odpowiednią czynność do wykonania. Dla większości uczestników zajęć nie był to pierwszy kontakt z laboratorium mimo to emocje podczas wykonywania doświadczeń były ogromne.

Więcej…
 
Ćwiczymy w szpitalnym laboratorium

Jaki zawód wybrać? Takie pytanie zadaje sobie każdy perspektywicznie myślący licealista. Odpowiedź jest trudna dla nie znających rynku pracy uczniów, dlatego często wpadają w pułapki stereotypów z ubiegłych lat. W ławkach szkolnych przygotowują się do egzaminu maturalnego czasami bez przekonania co do słuszności wyboru. Drugie Liceum Ogólnokształcące przygotowało dla uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym propozycję, która może pomóc w sprecyzowaniu zainteresowań i określeniu umiejętności naszych podopiecznych, zajęcia na Wydziałach Nauk Biologicznych i Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas tych zajęć uczniowie nie tylko zgłębiają wiedzę biologiczną ale zapoznają się także z realiami pracy w laboratoriach. Kolejną formą uaktywniania skierowaną do uczniów klas drugich i trzecich jest Projekt Edukacyjny „Mój Pierwszy Uniwersytet” zorganizowany przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, projekt obejmuje jedenaście osób - są to uczniowie klasy II C.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2